Redőnyök Története
Elejétől a végéig, röviden.
- Már az ókori Római Birodalomban is használtak zsalut, amit egyfajta zárszerkezetként, korai nyílászáróként rögzítettek az ablaknyílásokra. Ez volt a reluxák őse, melyet a Kolosszeumban fedeztek fel és állították ki a berlini Altes Museum-ban.
- Ezt később átvették az olaszok, franciák, spanyolok, latinok amit zsaluziának neveztek el, a köznyelvben az 1700-as évek közepéig így is maradt.
- Az első maira hasonlító reluxát azonban egy párizsi asztalos, Choco találta fel 1802-ben.
- A találmányt 1854-ben a németországi Esslingen-ben asztalosok fejlesztették olyanná, melynek működési elve megegyezett a mai faredőnyökével.
- A technológiát ezidőtájt hozták hazánkba is a kint tartózkodó magyar céhes mesterek és tömeggyártásba kezdtek. Nálunk ekkor még rolónak hívták. Hamar megjelentek az újdonságnak számító, ablakok fölé beépíthető fatokos redőnyök is.
- Ezen árnyékolók diadalmenete egészen a II. világháborúig tartott, mely súlyos alapanyaghiányt és keresletcsökkenést eredményezett.
- Az 1960-as évekre felélénkült piacot az állami szektor előregyártott termékekkel próbálta kiszolgálni, ám mindezt rossz minőségben tette. A drágább, de jó minőségű borovifenyő helyett lucfenyőt használtak, ami a redőnylécek korai vetemedéséhet, tönkremeneteléhez vezetett, így rövid időn belül "kegyvesztett" lett a faredőny.
- Gazdasági érdekekre hivatkozva betiltották a fából készült redőnyök gyártását. Helyettesítésére a Borsodi Vegyi Kombinát-ban kezdődött el a a faredőny léceinek méretével megegyező kezdetleges műanyag redőnylécek gyártása, ami a későbbiekben Szekszárdon folytatódott. Az itt készült "szabványosított" méretekre vágott redőnyléceket főleg az akkori TŰZÉP telepeken lehetett megvásárolni.
- A redőny beszerelése sokszor nem szakemberrel hanem házilagosan történt. A szakszerűtlen beépítés hibás működést eredményezett és nem tett jót a redőny hírének. Sajnos olykor az is előfordult, hogy az addig hibátlanul működő borovifenyőből készült ép redőnytestet cserélték le a divatossá vált nagyon kezdetleges megjelenésű és eléggé kétes minőségű műanyag redőnyre.
- Hamarosan elkezdték gyártani a kisebb lamella magasságú, úgynevezett mini-redőnyléceket is, amely lehetővé tette azt, hogy az olyan házakra, lakásokra is lehessen utólagosan redőnyt szerelni ahol nem volt az ablak felett a falba beépítve a redőnytok.
- Az igazi magyar piaci áttörés a 80-as, 90-es években történt, köszönhetően a német import alapanyagoknak, ami lehetővé tette a redőnyök jelentős minőségbeli javulását, beleértve ezzel az aluminium redőnyök elterjedését is.
- Az alu redőnyökben rengeteg potenciál rejtlett és rejlik a műanyaghoz képest. Sokkal nagyobb felületet, több színvarriációban és lényegesen hosszabb időtállóságban képes lefedni.
- A redőnytengelybe helyezhető csőmotor megjelenésével pedig egészen új dimenziókat nyitott meg az árnyékolástechnika. A fali kapcsolós, majd távirányítós vezérléstől kezdve a napjainkban programozható okosotthonokig, mely segítségével a világ bármely tájával működtethetjük árnyékolónkat a telefonunkról egy applikációval.